Premac spol. s r. o.

Bazén v hlavnej úlohe

Aby ste sa nestali otrokom čistenia bazénovej vody a mohli si čas strávený pri bazéne maximálne vychutnať, treba zároveň s výberom bazéna myslieť aj na spevnené plochy v jeho bezprostrednom okolí.

V letnom období trávime veľa času v okolí bazénu. Preto je dôležité venovať dostatočnú pozornosť aj návrhu spevnenej plochy v jeho okolí. Spevnená plocha by sa mala navrhnúť tak, aby sa dal celý bazén pohodlne obísť. Umiestnenie v rohu alebo pri stene nie je ideálne. Z hľadiska údržby bazéna a jeho znečistenia nie je praktické, keď sa hneď za bazénovým okrajom nachádza tráva.

Dlažba okolo bazénu - ako vyberať?

Materiál dlažby by mal byť mrazuvzdorný, protišmykový a pri používaní ležadiel a nábytku na sedenie aj oderuodolný. Medzi tradičné materiály patria betónová a kamenná dlažba alebo dosky z exotického dreva. Svojich priaznivcov si našli aj kompozitné materiály - kombinácia dreva a plastu. Najnovšie prišli výrobcovia s podlahovinou vhodnou do exteriéru vyrobenou z vinylu.

Čo ponúka dlažba pri bazén z betónu?

Sortiment výrobcov betónovej dlažby je pomerne bohatý. V ponuke je maloformátová dlažba aj veľkoformátová dlažba a platne, ďalej prvky na zabránenie výhľadu, ohraničenie záhonu, lemovanie, či vybudovanie schodíkov.

Uprednostňujete skôr drevo?

Ďalšou vhodnou alternatívou je exotické drevo. Jeho výhodou v porovnaní s drevinami rastúcimi v našich podmienkach je vyššia hustota. Vďaka nej má vyššiu odolnosť proti opotrebovaniu, UV žiareniu, nepriaznivým vplyvom počasia, hnilobe, či plesni. Na miesto, kde hrozí nebezpečenstvo pošmyknutia, na mokrom povrchu, akým sú bazény, jazierka so sladkou vodou, kúpele, wellness centrá , je vhodný variant dosiek s prúžkami na povrchu. Dreveným dielcom však treba na zachovanie estetických aj funkčných vlastností dopriať pravidelnú údržbu. V závislosti od typu prostredia a prevádzkového zaťaženia ich treba raz až dvakrát ročne ošetriť špeciálnym olejom. Drevený povrch treba ošetriť aj bezprostredne po inštalácii.

Nenáročné na údržbu

Ak nemáte dostatok času, aby ste sa o drevo dostatočne starali, máte na výber z terasových dielcov vyrobených z kompozitu alebo vinylu. Kompozitné dosky vyrobené z kombinácie drevených pilín z tvrdého dreva a PVC majú vysokú odolnosť a protišmykový povrch. Sú odolné proti účinkom chemicky upravovanej vody, vysokej prevádzkovej záťaži spôsobenej chôdzou, aj proti vzniku plesní. Údržba je nenáročná.  Na údržbu sp nenáročné aj vinylové dielce. Sú odolné voči poveternostným vplyvom, mrazu, UV žiareniu, vode, hnilobe a zachovávajú si svoju farebnosť.

Môj dom 4/2016