Premac spol. s r. o.

Ako zatočiť so snehom

Zima býva pre každý rodinný dom náročnou skúškou. Snehová pokrývka a trvalo nízke teploty spoľahlivo preveria každú konštrukciu a najmä vašu kondíciu. O okolie vášho domu sa v zime totiž musíte pravidelne starať. Či už ide o strechu, vydláždenú príjazdovú cestu alebo chodník na ulici, prečítajte si tipy a triky, ako na to.

Zima dostatočne preverí aj zámkovú dlažbu, najmä tú, ktorá slúži ako príjazdová plocha (vjazdy do garáží a podobne). Dlažba pre príjazdové plochy je namáhaná častým pohybom ťažkých vozidiel.  Príjazdové plochy podliehajú tzv. líniovej záťaži, pri ktorej je namáhaný len určitý líniový úsek a vytvárajú sa tak koľaje.  Dlažba sa tak môže vyduť, alebo prepadnúť. Brániť sa tomu dá len jediným spôsobom - pri pokládke dlažby správnym postupom prípravy kvalitného lôžka.

Na záhradné chodníky z dlažby a terasy v okolí rodinných domov nepôsobí až taká veľká záťaž, ako napríklad na parkovacích plochách pod tiažou auta. Tu môže zima dlažbu preveriť inak a to tak, či je dlažba dostatočne mrazuvzdorná. Kvalitná mrazuvzdorná dlažba do exteriéru nemôže popraskať.

Údržba dlažby v zime je jednoduchá. Stačí odhŕňať sneh. Ľadovú námrazu určite neosekávajte! Na dlažbu nepoužívajte chemikálie - mohli by zmeniť farbu dlažby. Špecifická je tzv ekologická dlažba - dlažba z porézneho betónu. Voda presakuje priamo cez povrch. Na takéto dlažby sa nesmú aplikovať rozmrazovacie prostriedky. 

4 style 10-11/2015