Premac spol. s r. o.

Ako si zvoliť dlažbu? Najčastejšie chyby pri jej výbere

Výber záhradnej dlažby je dôležitá súčasť stavby ale aj rekonštrukcie každého domu. Majitelia však dlažbe neprikladajú dostatočnú dôležitosť.

Dlažba sa spravidla pri stavbe domu realizuje ako posledná. Rodinný rozpočet sa zvyčajne pri prácach na dome vyčerpá natoľko, že sa úprava okolia rodinného domu vykonáva už iba akoby z povinnosti.

Prvou zásadou pri výbere zámkovej dlažby je nevyberať ju podľa najnižšej ceny. Vybraná dlažba musí ladiť k fasáde domu a musí vydržať čo najdlhšie. Dopustiť sa pri jej výbere môžte niekoľkých chýb:

Technické chyby

Betónové dlažby a platne sú definované ich hrúbkou a tvarom. Od toho sa odvíja aj ich použitie. Betónové platne hrúbky 4 cm nie sú určené na prejazd autom. Betónové platne sa používajú na terasy, alebo cestičky. Majú väčšiu plochu, vďaka čomu pôsobí povrch ucelenejším dojmom. Na príjazdové a parkovacie plochy budete potrebovať hrubšiu dlažbu.

Zámková, alebo skladaná dlažba?

Zámková dlažby do seba zapadajú, kocky sa časom nerozchádzajú. Využívajú sa v zákrutách a cestách, kde sa často brzdí. Ak hľadáte vizuálne prvky a veľké množstvo variánt, je pre vás tá pravá skladaná dlažba. Veľa možností uloženia dlažby a vytváranie rôznych obrazcov je jej výhodou.

Slováci často vyhľadávajú najlacnejšie riešenia. Ak ale chcete aby vám produkt vydržal, musíte vsadiť na kvalitu betónu. Lacné dlažby dokáže odliatím do formy vyrobiť takmer každý. Kvalitná dlažba si vyžaduje ďalšie procesy, ako napríklad vibrolisovanie, ktoré kocku zhustí a betón skvalitní.
Estetické chyby môžu vyplývať z vkusu majiteľa a neochoty nechať si poradiť. Výrobcovia ponúkajú možnosť vizualizácie upravovanej spevnenej plochy, okolia domu, či záhrady.
O kvalite výrobcu napovedia certifikáty kvality a prehlásenia o parametroch, ale aj šírka a stálosť sortimentu.
Preverte si referencie a pýtajte sa známych. Prednosť dávajte vždy slovenským výrobcom. Rátajte s tým, že za kvalitu si niečo priplatíte.

www.ipeknebyvanie.sk