Premac spol. s r. o.

Aby svahy boli bezpečné aj pekné

Terasovité záhrady sú častým a obľúbeným riešením záhrady. Dnes už existuje veľa možností, ako svahy spevňovať. Spôsob ako a čím závisí výrazne od typu pôdy a sklonu svahu. Svahy so sklonom 45° spravidla stačí vysadiť rastlinami, ktoré svojím koreňovým systémom svah spevnia dostatočne a zabráni tak zosuvu pôdy a eróziám.

V exteriérovom dizajne sa dá vymyslieť omnoho viac. K dispozícii sú svahové záhradné prvky ako palisády, Elko uholníky, svahové tvárnice. Každý z materiálov má svoje špecifiká. ktoré treba zohľadniť.

Elko uholníky

S ich pomocou ľahko vytvoríme spoľahlivý oporný múr. Uholníky sú dizajnovo atraktívne a cenovo výhodné. Oporná stena tak môže vzniknúť v rôznych výškach, od 55 cm do 205 cm. Vždy odporúčame poradiť sa s výrobcom ohľadom lokálnych podmienok plánovanej výšky a zaťaženia.

Spevnenie svahov pomocou palisád

Nielen na ukončenie zámkovej dlažby, ale aj na stavbu menších oporných stien. Aspoň tretina dĺžky palisád musí byť položená v zemi kvôli stabilite.

Svahové oporné tvárnice

Veľmi estetické riešenie svahov. Spevnia aj strmšie svahy a dajú sa vysadiť rastlinami. Variabilné tvárnice umožňujú krásne priestorové riešenia. Jednoduchý postup budovania je ďalšou výhodou spevnenia svahov týmto spôsobom. Živý plot s betónovými tvárnicami navyše efektívne zachytáva prach. Dobre tienia, zvyšujú vlhkosť a slúžia ako hluková bariéra.  Plot, ktorý netreba natierať a pri niektorých druhoch ani strihať.

RealitySK 9/2015